fotbalový klub

rychlý kontakt

724 932 751
jesenecsk@seznam.cz

Dzbel 124
798 53 Dzbel
IČO 65338227
Č.účtu 107-9191690227/0100

malý klub s velkýmAktuální dění v mládeži:

Přípravky (Facebook)

https://www.facebook.com/groups/875330435984383/

Mladší žáci (Facebook)

www.facebook.com/groups/474668533267674/


Rozpisy:

Rozpis muži

rozpis jaro 2020.xlsx

Rozpis mladší žáci

XXX

Historie

Historie SK Jesenec - Dzbel publikace:

historie SK.pdf

I když organizovaná kopaná v Jesenci zahájila svoji činnost v roce 1952, je možno její začátek položit do třicátých let. Zálibu hrát fotbal přinesli z Prostějovska učni a studenti, kteří se tam učili nebo studovali. Tak tomu bylo vlastně na celém Konicku. Jistě na to měla vliv i okolnost, že v těch letech jeden z prostějovských klubů, SK Prostějov, byl na vrcholu slávy, vždyť byl tehdy dokonce amatérským mistrem republiky. Jeden z jejich hráčů, Josef Páleník, byl v šedesátých letech trenérem oddílu kopané Sokola Konice.

Hrávalo se na posečené louce U Chmelníka, za Horkou i jinde. Z té doby také pochází dochované fotografie dvou mužstev Konice a Jesence, která se utkala právě na louce U Chmelníka za rozhodování Františka Továrna.

Jesenec – Konice, 1932

Stojící zleva: O. Skřivánek, B. Svozil, Červinka, Vl. Fišer, Sv. Novotný, Fr. Továrek, Fr. Rozsíval, J. Kühler, J. Dostál, Fr. Vymětal, V. Trávníček, Vl. Kühler                                                    

Sedící zleva: Jos. Kuča, Mojmír Krejčí, Fr. Spíchal, J. Kvapil

 

Když pak byl v roce 1933 v Konici založen klub kopané, většina mladých hráčů ze Dzbele a Jesence se staly členy tohoto klubu: Bohuslav Kapounek, Jaroslav Kühler, František Vymětal, Josef Nerušil, František Navrátil.

V Jesenci v kopané pokračovali žáci obecné školy, na které v té době působil učitel Miroslav Motl (z Břeštu u Kroměříže) a ten kopanou žáků podporoval.

Za vzpomínanou Horkou hráli se žáky dál studenti a učni: bratři Havlenové, Jan Trávníček, Fr. Horák, Karel Pleva, Hubert Řezníček, Boleslav Tichý, Ant. Jedlička, bratři Neumanovi, Mir. Horák, Vojtěch Horák, Ludvík Malík. S nimi tam proháněl kopací míč tehdy malí kluci Josef Pleva, Ferd. Müller, Fr. Kuba, St. Kuba, Fr. Štefan, Mir. Bedán, Zd. Vybíral, J. Hrouza, M. Poulíček, Mir. Sedláček, K. Vykydal a jiní.

Z nich zůstalo fotbalu věrných jenom několik: Josef Pleva, který  byl v pozdějších letech trenérem dorostu v Mor. Třebové, Ferd. Müller, Fr. Kuba, M. Poulíček, Fr. Štefan.

Po skončení druhé světové války se nějakou dobu ještě hrálo za Horkou a do roku 1948 se pak hrálo na malém cvičišti, vybudovaném Sokolem Jesenec Na Drahách v místě, kde je dnes odbočka se silnice do Agrochemického podniku.

A někdy v této době vznikla myšlenka na založení oddílu kopané při Sokolu Jesenec. Hráčů z Jesence a ze sousedícího Dzbele bylo dost, vypomáhat mohli i hráči z jiných vesnic, kteří měli manželky z Jesence apod.

Tento snímek byl pořízen na silnici u hřiště z jednoho z přátelských zápasů.

Stojící zleva: Jan Karásek, pozdější jednatel předseda oddílu, Mir. Antl, Bol. Tichý, M. Poulíček, M. Skopal, Ant. Jedlička.                                                             

Klečící: Ant. Vlček, Fr. Dudek, Jos. Vyroubal, Mir. Horák, Fr. Pavlík, Jos. Blažek

 

2. prosince 1951 je ustaven výbor oddílu kopané TJ Sokol Jesenec: Bol. Tichý, vedoucí, V. Horák, org. pracovník, J. Kühler, propagační referent a člen výboru Josef Slouka. Hospodář tehdy v oddílu nebyl. Dozor nad oddílem i nad dobudováním hřiště měl František Navrátil starší, který byl pokladníkem jednoty. V roce 1952, ihned po skončení zimy se hřiště dokončilo.

Dokud nebylo hřiště dokončeno, hrály se některé přátelské zápasy na hřištích soupeřů, a nebo v Konici v dopoledních hodinách. Po dohotovení hřiště se v dubnu 1952 hraje první mistrovský zápas soutěž III. třídy okresu Litovel a to s Tatranem Litovel.

Tedy první zápas organizované kopané Sokola Jesenec na vlastním hřišti ve Dzbeli. Konečně po dlouhé době, těžké a úmorné práci shlédli příznivci kopané prví mistrovské utkání na vlastním hřišti a mohli si zakřičet ''gól'', ať už v síti hostů nebo domácího mužstva.

V létě 1953 je uspořádán turnaj za účasti Konice, Chornic, Brodku u Konice a domácího oddílu. Turnaj vyhrál Sokol Brodek u Konice. Celý turnaj odpískal jediný rozhodčí pan Hornung z Prostějova. V roce 1954 se začínají stavět šatny.

Rok 1961 před zápasem ve Vrahovicích.

Hráči stojící z leva: Sedláček L., Prucek M., Dostál A., Tyl Jos., Dračka Jar., Páleník H., Jedlička Ant.                                                                                     

Klečící hráči: Drapl K., Šímída M., Dračka J., Kuba Fr., Müller F.

 

Od rolu 1960 se začíná hrát ve IV. třídě skupiny sever prostějovského okresu a to systém podzim - jaro. Ve skupině hrály oddíly: Jesenec, Přemyslovice, Ptení, Zdětín, Otinoves, Horní Štěpánov, Malé Hradisko, Vícov a Rozstání. Tuto třídu jsme vyhráli a postoupili do III. třídy spolu s vítězem jižní skupiny Sokolem Ivaň. V mužstvu nejčastěji nastupující: Josef Dračka, Milan Poulíček, Boleslav Tichý, Ant. Jedlička, Ferdinand Müller, Ant. Zajíček (po léta jeden z nejlepších hráčů, dobrý střelec), Mojmír Toman, Josef Kuba, Arnošt Šín, Zdeněk a Jan Daňkovi ze Šubířova, Boh. Kouřil, Jar. Dračka, bratři Šmídové z Ponikve, Lad. Sedláček, Josef Řezníček, Mir. Prucek, Fr. Navrátil, Karel Drapl, Fr. Toman, R. Šmída, Přemysl Synek (jeden z bratří Synků,velmi dobrých hráčů odd. Kostelec na Hané).

M.Poulíček, Toman, Josef Dračka, Havelka, Vrba, Prucek, Kuba, Dračka Jar., Navrátil, Müller, Stehlík.

 

V roce 1976 chce oddíl uskutečnit 25. výročí založení oddílu a tak se všechna práce soustřeďuje na tuto oslavu. Výročí je plánováno na 2 dny: sobotu 29. 5. a neděli 30. 5. 1976. Zahájení oslav je v sobotu v 16:30. Je přednesena zpráva oddílu kopané za uplynulé období. V neděli ve 14:30 je sehrán zápas bývalých hráčů a v 17:00 sehrán mistrovský zápas s odd. Sokola Kralice na Hané. 25. výročí založení oddílu proběhlo dobře. Při této oslavě se ukázalo, že je nutno vybudovat sociální zařízení. V letech 1978-79 se členové oddílu dávají do práce a ze staré mostní váhy, která se jíž nepoužívala se budují WC a sprchy.

Stojící zleva: Organ.prac.ing. Křeček M., zdrav. Slouka, Drapl, Kuba, Navrátil, Políček, Prokeš Jan, trenér Dračka Josef, pol.pr.Kühler                                                                                                                                                                                                             

Klečící zleva: Zajíček, Rajtr, Prokeš Jos., Liška P., Liška E., Neuman, Dračka

 

 Drapl, Kuba, Navrátil, Prokeš, Rajtr, Neuman, Prokeš Jos., Liška P., Dračka Jar., Liška E., Toman M.

 

Začátkem osmdesátých let hraje náš oddíl ve III. třídě v horní polovině tabulky. Opět přicházejí noví hráči: Štefan Lalík, L. Drapl, Jar. Neuman, V. Grulich, Petr Fiala, Miloš Krejčí. Mužstvo trénuje F. Müller. V této době se navazuje družba s Oddílem Plynokov Hustopeče.

V roce 1983 byl uskutečněn zájezd do Prahy nakvalifikační utkání ME ČSSR - Itálie, ve kterém naši zvítězili 2:0.

Mužstvo v roce 1984, Horní řada: ved. mužstva Drapl L., Liška P., Zajíček A. ml., Vlček A., Ševčík M., Krejčí M., Prokeš A., Tichý J.

Dolní řada: Dračka P., Lalík, Liška E., Vysloužil M.

 

Počátkem osmdesátých let dochází k reorganizaci okresních soutěží a náš tým se dostal do nejvyšší okresní soutěže. Společně s Jesencem zde hrají: Konice, Protivanov, Lipová, Horní Štěpánov, Drahany, Malé Hradisko, Plumlov, Kostelec na Hané, Haná Prostějov, Čechovice a Smržice.

Na pořad přichází rozšíření hřiště, které má mít rozměry 100 x 65 metrů, a proto musí být nově orientováno. Je plánováno oplocení a výstavby tribuny.

Po ukončení provozu na starém hřišti se s naším oddílem ze zdravotních důvodů rozloučil Stanislav Grepl z Konice, trenér mužstva.

Vlastní práce na novém hřišti započaly 15. 6. 1985. V témže roce se podařilo dokončit hrubou stavbu hřiště. Plocha byla oseta počátkem května 1986. Současně bylo vybudováno oplocení, zábradlí, sítě za brankami. 18. července 1986 byla zahájena stavba tribuny.

Mimo travnaté hřiště bylo v areálu vybudováno i víceúčelové antukové hřiště.

V roce 1987 se na hřišti Sokola Jesenec konaly oslavy 35. výročí založení klubu.  

Klub se může od roku 2003 pochlubit moderním zázemím - byly postaveny nové šatny, klubové zařízení a nové hřiště.

 A mužstvo

Mužstvo si však zahrálo i I.A třídu, když v sezoně 2007/08 postoupilo. V tomto období  dokázalo první mužstvo vyhrát krajský pohár. Finále hrané ve Štítech vyhrál Jesenec s dnes divizními Mikulovicemi 2:1. Toto vítězství nasměrovalo jesenecké do předkola poháru ČMFS. V něm po velkém boji podlehli diviznímu Protivanovu 1:3, když ještě v poločase vedli domácí 1:0. Fotbalisté Jesence se v následující sezoně v I.A třídě rychle zabydleli a jako nováček se vůbec nechovali. Do posledního utkání bojovali o postup do Krajského přeboru. Postup jim však utekl o jediný bod, přestože s postupujícím Bělotínem vyhráli obě utkání se skóre 9:3. Bohužel po době slávy přichází pád. V sezoně 2011/2012 nejdříve Ačko sestoupilo do I.B třídy, aby rok na to spadlo až do II. třídy okresu.

B mužstvo 

V sezoně 2007/08, kdy postoupil první tým, dokázalo vybojovat postup i rezervní mužstvo. Ze IV. třídy do třídy III. se "B" mužstvo vrátilo po třech letech. V následující sezoně se po výborné jarní části dokázala rezerva v druhé nejvyšší okresní soutěži zachránit. Bohužel později opět spadlo. B mužstvo odehrálo svoji poslední sezonu v ročníku 2012/2013. Rozloučilo se 22.6.2013 domácím zápasem proti Protivanovu B remízou 2:2.